Kontör dolandırıcılığı

Kontör satışı normal şartlarda GSM operatörlerinin belirlemiş olduğu 50, 100, 250 vb sabit rakamlarda uygulanmaktadır. Ancak bu rakamlardan daha az kontör almak isteyen kişiler için böyle bir imkân olmadığından, bu ihtiyaca cevap vermek üzere parça kontör satışı uygulaması şeklinde bir satış şekli ortaya çıkmıştır. Bu yerler, GSM operatörlerinin standart olarak satmakta olduğu 100, 250 gibi yüksek rakamlar yerine 5, 10 gibi küçük rakamlarda kontör yüklenmesini sağlamaktadırlar.

Normal şartlarda parça kontör şeklinde bir uygulama yok iken, az sayıda kontörü parça kontör olarak satan noktalar, GSM operatörlerinin müşterilerine tanıdığı kontör transferi uygulamasından istifade ederek ayrı bir satış şekli geliştirmişlerdir. veri analizi, silinen görüntünün kurtarılması, silinen dosyaların kurtarılması, bilirkişi, bilirkişi raporu

Normal şartlarda bir GSM abonesinin diğer bir aboneye kontör transfer etme hakkı bulunmaktadır ve bu hak GSM operatörleri tarafından tanınmıştır. Parça kontör satan yerler de, kendi ellerinde onlarca-yüzlerce hat bulundurmaktadırlar ve bu hatlara yükledikleri kontörleri parça kontör halinde isteyen müşterilere satmaktadırlar (gerçekte kontör transfer işlemi yapmaktadırlar). Bu durumda müşterinin hattına istediği parça kontör yüklenmiş olmaktadır. veri analizi, silinen dosyaların kurtarılması, bilirkişi, bilirkişi raporu, cd çözümü, hard disk çözümü

Söz konusu alanın talep görmesi üzerine, parça kontör satan yerler, daha çok müşteri bulmak ve daha çok kazanmak amacıyla bu satışları bayilik kabul edilerek daha geniş bir alana yaymış ve parça kontör yüklenmesi taleplerini internet üzerinden alır olmuşlardır. Bu şekildeki yapıda, bayiler, parça kontör almak için kendilerine gelen müşterilerin telefon numarasını, msn veya benzeri online görüşme programları vasıtasıyla merkeze iletmekte ve merkez de kendi elinde bulunan hatlardan birinden, ilgili müşterinin hattına kontör transfer ederek parça kontörün müşteri hattına yüklemesi işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Söz konusu sistemde, parça kontör transferi yapan özellikle merkez konumundaki yerlerin elinde bulunan hatlar, kimi zaman, başkaları adına, sahiplerinin bilgisi olmadan açılmış olan ve piyasada açık hat(gerçek bir sahibi olmayan ancak aktif durumda bulunan hat) şeklinde satılmakta olan, kimi zamanda hayatta olmayan kişiler adına açılmış veya sahte kimliklerle açılmış hatlar olabilmektedir.

Bu nedenle, söz konusu hatların, GSM sistemlerinde görünen abonelik bilgileri, gerçek durumu yansıtmamakta ve söz konusu hatları kötü amaçlı olarak kullanabilen kişilerin kim oldukları tespit edilemeyebilmektedir. Bu nedenle, bu kişiler, gerçek kimliklerinin ortaya çıkmayacağını düşünerek nasıl olursa olsun her şekilde kontör elde edip bunları satarak kazanç elde etmenin yollarını aramaktadır. Bu doğrultuda, başkalarını, çeşitli şekillerde kandırarak, kandırılan kişilerin kendilerine kontör göndermelerini sağlama yoluna gitmekte ve gerçekte kendilerinin satacak oldukları ürünü haksız şekilde başka insanlardan çalarak temin etmektedirler. Bu gibi yerler, dolandırarak elde ettikleri kontörleri parça kontör şeklinde satarak haksız kazanç elde etmektedirler.

Kontör dolandırıcılığı suçlarında, satılacak kontörü temin etmek için sürekli değişen yöntemler kullanılmaktadır. Bununla birlikte kontör dolandırıcılığı olaylarında sıkça kullanılan bazı yöntemleri aşağıdaki gibi gruplandırmak mümkündür: veri analizi, data analizi, silinen görüntünün kurtarılması, silinen dosyaların kurtarılması, bilirkişi, bilirkişi raporu, cd çözümü, hard disk çözümü, bilişim uzmanı, bilişim raporu, özel bilirkişi raporu

 Doğrudan telefon yolu ile;

Kontör dolandırıcıları, çeşitli şekillerde elde ettikleri cep telefonları numaraları doğrudan arayarak ve acil bir duruma istinaden arandığı izlenimi vererek veya kimi zaman da kişinin dikkatini çekecek kısa mesajlar (çok önemli, kritik, hediye kazandınız vs) göndererek hatta kimi zaman da çağrı bırakarak,  kendilerinin aranmasını sağlarlar ve kullanıcıyla iletişimi kurarlar.

Bu arada kullanıcının düşünmesine fırsat vermeden veya bilinçsizliğinden yararlanarak kendilerini savcı, polis, asker gibi gizli görev yürüten bir kamu görevlisi olarak tanıtıp arka planda telsiz, anons vb sesleri de vermek suretiyle aradıkları kişilerde inandırıcılık sağlarlar.

Daha sonra yine kullanıcıya sağlıklı düşünme payı bırakmadan, kullanıcının telefonunun çok kritik bir suça karışmış olduğunu (terör, dolandırıcılık, vs) ve kendilerinin bunu araştırmakta olduklarını, telefonu kapatmamaları gerektiği ve kendilerine çeşitli miktarlarda kontör veya yeni sisteme göre TL gönderilmesi gerektiğini söylerler.

Şayet kullanıcı bilinçsizse veya kendilerine inanırsa hemen dediklerini yapmakta ve çeşitli tutarlarda paralar ödeyerek kontör yükleme kartları almakta ve bu kartlar üzerindeki kontör yükleme numarasını karşı tarafa göndermektedir. Dolandırıcılar söz konusu kişinin olaydan şüphelenmesine kadar bu süreci uzatarak, tekrar ederek büyük meblağlara varan tutarlarda kontör veya para gönderilmesini sağlayabilmektedirler. veri analizi, data analizi, silinen görüntünün kurtarılması, silinen dosyaların kurtarılması, bilirkişi, bilirkişi raporu, cd çözümü, hard disk çözümü, bilişim uzmanı, bilişim raporu, özel bilirkişi raporu

 İnternet üzerinden(msn ve benzeri iletişim programları) vasıtasıyla:

İkinci yöntem ise, dolandırıcıların doğrudan telefonla irtibata geçmek yerine, kurbanlarını internet üzerinden msn programını kullanan şahıslar arasından seçmesidir. Bunun için öncelikle bir şekilde hile ile(keylogger programı vs) msn şifresini ele geçirdikleri msn kullanıcısının hesabına girerler. Dolayısıyla o kişinin arkadaşlarını da görebilirler. Daha sonra, o kişinin arkadaşlarına çeşitli mağduriyet mesajları veya aciliyet ifade eden yazılar yazarak kendilerine acilen kontör lazım olduğunu belirtirler. Bu durumda karşı taraf da arkadaşının mağduriyetini gidermek için hemen kontör yükleme kartı alıp kart üzerindeki kontör yükleme numarasını yazar ve böylece dolandırıcıların eline kontör yükleme numarası geçmiş olur.

Diğer yandan, kontör numarası gönderen kişinin bilinçsizliğini fark etmeleri neticesinde o kişiye resim, müzik, web sayfası adresi göndermek suretiyle gerçekte o kişinin bilgisayarındaki msn şifresini ele geçiren gizli bir program da göndermektedirler. Ya da kullanıcıyı çeşitli sitelere yönlendirilerek msn şifrelerinin ele geçirilmesini de sağlayabilirler.  Bu durumda, o kişinin de msn hesabı ele geçirilmiş olur. Daha sonra onun arkadaş listesindeki kişilere de ulaşılır ve bu süreç silsile halinde devam eder. veri analizi, data analizi, silinen görüntünün kurtarılması, silinen dosyaların kurtarılması, bilirkişi, bilirkişi raporu, cd çözümü, hard disk çözümü, bilişim uzmanı, bilişim raporu, özel bilirkişi raporu