Güvenlik Kamera Sistemine Neden İhtiyaç Duyulur?

Bireysel ve kurumsal güvenliğin sağlanmasında şüphesiz en etkin şekilde kullanılan güvenlik kamera sistemleri artık hayatımızın bir parçası haline geldi.

Geçmişte temeli caydırıcılığa dayanan bir anlayışla kullanılan güvenlik kamera sistemleri, günümüzde;

 • Evlerde, araçlarda, apartmanlarda ve sitelerde kişilerin can ve mal güvenliğinin sağlanması,
 • Mağazalarda hırsızlığın ve dolandırıcılığın önüne geçilmesi,
 • Ticari hayatta anlaşmazlıkların ve uyuşmazlıkların çözülmesi
 • Profosyonel iş hayatında çalışan ile işveren arasında meydana gelen ihtilafların çözülmesi
 • Beklenmedik kazalarda mağdurun veya üzerine suç atılan kişilerin haklarını arayabilmeleri,
 • Okullarda ve kreşlerde şiddetin önüne geçilebilmesi,

Gibi birçok farklı amaç ve nedenle kullanılmaktadır.

Güvenlik Kamera Sistemi Danışmanlığı Nedir?

Güvenlik Kamera Sistemi Danışmanlığı ilk bakışta güvenlik danışmanlığı gibi algılanabilir. Ancak aşağıda yazılı olan sorulara cevap aramaya başladığınızda, güvenlik kamera sistemi danışmanlığının genel güvenlik danışmanlığının çok ötesinde uzmanlık ve tecrübe gerektiren teknik bir iş olduğunu fark edeceksiniz.

 • Hayatınızda hiç güvenlik kamera görüntülerinin incelenmesine ihtiyaç duyacak mağduriyet yaşadınız mı?
 • Mağduriyetinize konu olan görüntüleri hemen tespit edebildiniz mi?
 • Bu görüntülerin incelenmesi ve güvenlik birimlerinin size geri bildirimde bulunabilmeleri için ne kadar süre beklediniz?
 • Mağduriyetinize konu olan kamera kayıtları sizi mağdur eden kişi veya kişilerin tespit edilmesini sağlayacak görüntüleri yakalayabildi mi?
 • Oturduğunuz konutunuzda veya iş yerinizde güvenlik kamera sistemi var mı?
 • Güvenlik kamera sisteminizin gerçekten sağlıklı çalışıp çalışmadığının farkında mısınız?
 • Şehir dışında iken evinizin veya iş yerinizin ne durumda olduğunu merak ediyor musunuz?
 • Güvenlik kamera sisteminiz yeterli caydırıcılığa sahip mi?

Yukarıda saydığımız örnekler güvenlik kamera sistemlerine her an ihtiyaç duyabileceğimizi göstermektedir. Bununla birlikte, hayatın akışı içerisinde meydana gelen mağduriyetlerin ardından bir umutla sarıldığımız güvenlik kamera sisteminin mağduriyetinizi giderme noktasında hiçbir işe yaramadığını görmek ise farklı bir hayal kırıklığı yaşama nedeniniz olabilir.

Güvenlik kamera sistemleri doğru şekilde kurulmaz ise caydırıcılık özelliği dışında hiç bir fayda sağlamaz. Görüntünün delil olarak kullanılabilmesi için her şeyden önce, tanıklık ettiği olayla ilgili net bilgiler içermesi gerekir. Binaya giren bir hırsızın yakalanabilmesi, kuyumcu dükkânından altın çalmaya çalışan şahsın tespit edilebilmesi, alışveriş merkezlerini ve ATM cihazlarını mesken edinmiş dolandırıcıların tespit edilebilmesi için amaca uygun güvenlik kamera sisteminin kurulması şarttır.

Neden Forensis Bilişim?

Forensis Bilişim tarafından sağlanan güvenlik kamera sistemi danışmanlığı sadece kameraların konumlarının veya sayılarının yeterliliği gibi ölçütlerin sorgulandığı klasik danışmanlık hizmeti değildir.  Elbette ki hiçbir güvenlik kamerasından teknik kapasitesinin üzerinde bir verim alınması mümkün değildir. Ancak güvenlik için harcanan finansal kaynaklardan en üst düzeyde verim alınması mümkündür.

Özel veya iş hayatınızda güvenlik kamera sistemine ihtiyacınız olduğunu düşünüyor ve elinizdeki finansal imkânlar dâhilinde maksimum verim almak istiyorsanız,

Mevcut güvenlik kamera sisteminizin ne oranda verimli çalışıp çalışmadığını merak ediyor ve sisteminizi geliştirmek istiyorsanız,

Hemen bizimle iletişime geçin; güvenliğiniz için bilgimizi, uzmanlığımızı ve tecrübelerimizi sizinle paylaşalım.