Taciz/Tehdit İçerikli E-Postalar ile ilgili ne yapabilirim?

Taciz/Tehdit İçerikli E-Postalar ile ilgili ne yapabilirim?

Uzun süre Türkiye’nin gündeminde kalan, Ulaştırma Bakanlığı ile Google, Facebook, Youtube gibi siteleri karşı karşıya getiren sorunlardan biri de buydu. Şu an için ülkemizde sadece Microsoft firmasının temsilciliği bulunmaktadır. Dolayısı ile herhangi bir sorun ile karşılaştığımızda yasal olarak bilgi talep edebileceğimiz tek yer Microsoft ve bu firmanın işlemlerini yürüttüğü “Hotmail” ve msn hesaplarıdır.

Kısaca en fazla kullanılan mail adreslerine birlikte bakalım:

Hotmail adresleri:

Ülkemizde temsilciliği bulunmaktadır. Savcılık ya da mahkeme kararı ile size ulaşan “taciz, tehdit içerikli maillerin hangi IP numarasından geldiğini hususu talep edilebilir ve bu IP adresinin kimin üzerine ve hangi adrese ait olduğu tespit edilebilir. Tabii, söz konusu mail, internet cafe, wireless internet hizemti veren cafe, restoran, alış veriş merkezi gibi yerlerden gönderildi ise bu merkezlere ait IP numarası görünecektir.

Yapılması gereken şey, smz konusu mailin üstüne gelip, Mouse ile sağ klik yapmak ve “View message source” ya da “İleti kaynağını göster” tuşuna basarak gelen sayfadan bir çıktı alarak, kolluk kuvvetlerine ya da savcılığa suç duyurusunda bulunmaktır.

G-mail adresleri:

Ülkemizde temsilciliği bulunmamaktadır. G-mail üzerinde gelen maillerde “g-mail” sunucularına ait IP numarası görünecektir. Söz konusu mail adresinin kullandığı IP numarasının g-mail servisinin bağlı olduğu Google firmasından talep edilmesi gerekmektedir. Ancak çok ciddi terör ya da organize bir suç olayı ile ilgili olmayan hususlarda yapılacak uluslar arası yazışmalar aylar sürecek ve bu konuda cevap verip vermeme hususu “Google” firmasının inisiyatifinde olacaktır. Çünkü Google firmasının hukuki olarak herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Yahoo adresleri:

G-mail ile ilgili yazdıklarımız, yahoo adresleri için de geçerlidir.